Anija Vallavolikogu avaldas volikogu aseesimehe Marek Suik vastu umbusaldust
18. juunil 2026 toimus Anija Vallavolikogu XI koosseisu 8. istung, kus arutati volikogu aseesimehe Marek Suik - ule esitatud umbusaldamise avaldust.
Anija Vallavolikogu XI koosseisu 8. istungil, mis toimus 18. juunil, arutati volikogu aseesimehe Marek Suiki umbusaldamise avaldust. Avaldusele olid alla kirjutanud kaksteist volikogu liiget, sealhulgas Rene Kaalo, Margus Nõlvak, Hannes Pikkel, Jaanus Kalev, Inga Leoke-Bosenko, Jüri Lillsoo, Priit Raudkivi, Triinu Allipere, Ingrid Järmut, Meeli Kuul, Ranno Soots ja Anne Oruaas.
Arengu- ja eelarvekomisjoni esimees Margus Nõlvak, kes oli umbusaldusavalduse esitajaks, oli oma põhjendused esitanud juba 21. mail Anija Vallavolikogu 7. korralisel istungil avaldust üle andes. Seal ütles Nõlvak järgnevalt: "Tulles kokku volikogu enamusega, arutasime – kas Anija vald väärib sellist juhtimist? Ei vääri. Me väärime paremat. Volikogu aseesimees on juht, kes peab hoidma meid kokku ja lahendama konflikte sisuliselt. Sellest tulenevalt ei saa me enam usaldada Marek Suiki."
Anija Vallavolikogu 8. istungil Nõlvak kui eelnõu algataja sõna võtta ei soovinud.
Enne hääletust lükkas Marek Suik umbusaldusavalduses esitatud väited tagasi ja esitas oma seisukohad volikogu ees. Volikogu istungil sõnas Marek Suik järgmist:
"Umbusalduse ettekandes süüdistati mind isiklikes huvides tegutsemises ning vihjati, et minu tegevuse taga on paari aasta tagune hange. Need väited ei vasta tõele. Minule jääb arusaamatuks, kuidas saab hanget kaotada inimene või ettevõte, kes sellel ei osalenud. Vallavalitsus on korduvalt kinnitanud, et minu ettevõte Katkera OÜ ei osalenud kõnealuses hankes. Hanke küsimustes võtsin sõna seetõttu, et minu hinnangul ei olnud hankedokumentatsioon korrektselt vormistatud ning valla eelarveliste vahendite kasutamine ei vastanud täielikult hanketingimustele. Minu seisukohad lähtusid soovist tagada avalike vahendite läbipaistev ja otstarbekas kasutamine. Loomulikult on mul isiklik huvi, et Anija vald areneks ja oleks hästi juhitud. Sellega minu isiklikud huvid ka piirduvad. Volikogu aseesimehena ei ole ma teinud ega tegemata jätnud midagi, mis oleks kahjustanud Anija valla mainet või juhtimist. Minu hinnangul on käesolev umbusaldus seotud pigem erimeelsustega, mis on tekkinud pärast seda, kui juhtisin tähelepanu probleemidele arengu- ja eelarvekomisjoni töös ning volikogu liikme Margus Nõlvaku osalemises volikogu töös. Demokraatlikus otsustusprotsessis peab olema võimalik juhtida tähelepanu puudustele ja esitada kriitilisi küsimusi ilma, et sellele järgneks katsed kriitikat vaigistada. Kõige rohkem teeb mulle muret Anija valla tulevik. Omavalitsus saab areneda ainult siis, kui erinevaid arvamusi kuulatakse, probleeme ei varjata ning otsuseid tehakse avatult ja läbipaistvalt. Olen viimasel ajal mõelnud Anija valla tunnuslausele "Siin on hea elada". Usun, et see peaks tähendama, et on hea elada kõigil vallaelanikel, sõltumata sellest, kas need arvamused ühtivad võimulolijatega või mitte. Hea omavalitsus ei karda kriitikat, vaid kasutab seda võimalusena paremaks muutuda."
Enne hääletust võttis sõna volikogu liige Peep Kask, kes rõhutas eriarvamuste olulisust: "Mina olen seda meelt, et erinevus rikastab ja ongi tore, kui me kõik siin oma eriarvamused välja ütleme ja arutame."
Marek Suik esitas umbusaldajatele küsimuse: "Mul on küsimus umbusaldajatele: Mis te selle vimma all täpselt silmas peate? Olen saanud valimistel mandaadi volikogu liikmeks volikokku. Minu arust see ongi minu kohustus küsida küsimusi, esitada küsimusi, viidata probleemidele, et kas see on siis vimm, kui ma küsin küsimusi siin. Kas me ei või seda teha? Kes vastab sellele?"
Margus Nõlvak kui umbusalduse eelnõu algataja küsimusele vastata ei soovinud.
Volikogu hääletas Marek Suiki umbusaldamise poolt. Otsust toetas 10 volikogu liiget, vastu hääletas 4 ja erapooletuks jäi 2 liiget. Marek Suik hääletamisel ise ei osalenud.
Pärast umbusaldusotsust esitatud küsimustele, mida ta sooviks öelda neile kümnele, kes umbusalduse poolt hääletasid, ja Anija valla rahvale, ning mis edasi saab, vastas Marek Suik 22. juunil 2026 järgnevalt:
"Ma austan volikogu enamuse otsust, kuigi ma sellega ei nõustu. Soovin öelda neile kümnele volikogu liikmele, kes umbusaldust toetasid, et loodan, et nende otsus oli tehtud Anija valla huvidest lähtudes ning et nad suudavad seda otsust ka vallarahvale põhjendada. Anija valla inimestele tahan öelda, et minu soov ja eesmärk on olnud ning on jätkuvalt seista avatud juhtimise, läbipaistvuse ja valla arengu eest. Umbusaldus ei muuda minu seisukohti ega veendumust, et volikogu liikme kohustus on juhtida tähelepanu probleemidele, küsida küsimusi ja seista avalike huvide eest. Mis edasi saab, selle üle olen mõelnud, kuid täna ei näe ma põhjust volikogu liikme kohast loobuda. Mind valisid volikokku Anija valla inimesed ning kavatsen nende usalduse eest seista. Volikogu aseesimehe ametikoha kaotamine ei tähenda loobumist oma põhimõtetest ega tööst valla heaks. Jätkan volikogu liikmena tööd ning jälgin ka edaspidi tähelepanelikult, kuidas kasutatakse maksumaksja raha ja milliseid otsuseid tehakse Anija valla tuleviku kujundamisel. Minu jaoks on kõige olulisem, et vallas säiliks sisuline arutelu ja erinevate arvamuste austamine.”
Suik lisas: “Demokraatia ei tähenda üksnes enamuse võimu, vaid ka õigust esitada ebamugavaid küsimusi. Mina kavatsen seda õigust kasutada ka edaspidi.”
Marek Suiki umbusaldamisele eelnes pikk ja pingeline periood Anija Vallavolikogus. Pinged, mis olid keenud juba kevadest:
23. aprillil andsid viis valimisliidu „Uuenev Anija vald“ liiget – Marek Suik, Vahur Värk, Peep Kask, Margus Olesk ja Joonas Kuuskla – sisse umbusaldusavalduse arengu- ja eelarvekomisjoni esimehe Margus Nõlvaku vastu. Süüdistused Nõlvaku aadressil olid mitmekesised ja tõsised: talle heideti ette põhjuseta puudumisi volikogu istungitelt, huvide konflikti eiramist ja ebaläbipaistvat juhtimist.
Süüdistuste tuum peitus eelkõige kodanik Viljar Robase pöördumise arutelus, mis puudutas Rallipere töökojahoonele 2016. aastal väljastatud kasutusluba. Marek Suik, kui umbusaldajate esindaja, kordas 7. istungil üle peamised etteheited, mis keskendusid 12. märtsil toimunud komisjoni istungile. Suiki sõnul arutati kodaniku muret vaid komisjonis ja otsustati vastata nii, justkui volikogu oleks vastuse andnud. „Komisjoni liikmed olid eriarvamusel ja selgust ei olnud,“ selgitas Suik. Eelkõige heideti Nõlvakule ette, et ta jättis arutelust taandamata isiklikke huve omavad isikud – revisjonikomisjoni esimehe Triinu Allipere ja vallavanem Riivo Noore. Lisaks tõsteti esile Nõlvaku kolme järjestikust puudumist volikogu istungitelt, mis on kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse (KOKS) § 19 kohaselt aluseks volituste peatamisele. Samuti toodi välja, et istungil summutati teadlikult Marek Suiki tõstatatud Keldrimäe kinnistu septikute arutelu, mis hiljem siiski volikogu ametlikku vastuskirja ilmus.
Margus Nõlvak lükkas omakorda süüdistused tagasi. Ta toonitas, et on varasemalt olnud uhke Anija valla konstruktiivsete arutelude üle, kuid tunnistas, et olukord on oluliselt muutunud: "Nüüd, kuhu me täna jõudnud oleme – seda enam ei ole. Asjad lähevad hapuks siis, kui volikogu liikmetel hakkavad mängu tulema isiklikud huvid." Nõlvak vihjas otsekoheselt, et käesolevate pingete ja "vimma" juured ulatuvad eelmise volikogu koosseisu lõppu, mil Marek Suik jäi valla lumelükkamise hankest kõrvale, kuna ta ise sellel ei osalenud. Nõlvak möönis, et on tõesti kolm korda istungilt puudunud, kuid rõhutas, et see pole volikogu tööd kuidagi pärssinud. Septikuteemalistele etteheidetele vastas Nõlvak otse ja teravalt: „Marek, ma rääkisin sulle – sa teadsid seda avaldust kirjutades väga hästi, et vallavalitsus on septiku suhtes juba nädalaid tagasi järelevalvemenetluse algatanud. See ei olegi volikogu, vaid vallavalitsuse teema.“
Anija vallavolikogu 7. istungil 21. mail Margus Nõlvaku kaitsvat kõnet toimus hääletus tema umbusaldamise küsimuses. Istung kulmineerus Nõlvaku ülekaaluka võiduga – umbusalduse poolt hääletas vaid 2 volikogu liiget, erapooletuks jäi 1 ja koguni 14 rahvasaadikut hääletasid vastu. Nõlvak säilitas oma koha arengu- ja eelarvekomisjoni esimehena kindlalt.
Kuid sündmused võtsid koheselt ootamatu pöörde. Vahetult pärast tema enda umbusaldamise läbikukkumist, andis Margus Nõlvak volikogu esimehele üle uue umbusaldusavalduse – seekord volikogu aseesimehe Marek Suiki vastu. See samm, mis toimus samal päeval, mil Nõlvak ise pääses umbusaldusest, andis Marek Suiki kommentaari "Kättemaks".
Mis on teie reaktsioon?
Meeldib
0
Ei meeldi
0
Armastan
0
Naljakas
0
Vau
0
Kurb
2
Vihane
0





Kommentaarid (0)