Anija valla elanikkonna jaoks on tulemas muutused, sest Euroopa Rekonstruktsiooni-ja Arengupank (EBRD) on andnud oma toetuse Eesti ühele suurimale päikeseenergia projektile. KC Energy, üks juhtivaid taastuvenergia arendajaid Eestis, rajab Kehra lähiümbrusesse Pihlaka päikesepargi, mille koguvõimsus on muljetavaldavad 52,5 megavatti.
Suurim investeering taastuvenergiasse Baltikumis
EBRD panustab sellesse projekti 22 miljoni euroga, mis on seni suurim taastuvenergiasse tehtud investeering nende poolt kogu Baltikumis. Projekti kogumaksumus ulatub 35 miljoni euroni, ülejäänu katab KC Energy oma vahenditest. EBRD Balti riikide juht Tomas Kairys rõhutas lepingu allkirjastamisel, et nende investeering peegeldab panga tugevat usku Eesti energiamajanduse ümberkorraldamise edusse.
“Eesti on ajalooliselt tuginenud elektritootmisel põlevkivile, nüüd on toimunud märkimisväärne muutus ning on võetud konkreetne ja ambitsioonikas siht 100-protsendilisele taastuvenergiale üleminekule. EBRD investeerib aktiivselt taastuvenergiasse Balti regioonis ning KC Energy loodav Eesti üks suurim päikesepark saab olema oluline samm selles,” sõnas Kairys.
Pihlaka päikesepargi arendamine
KC Energy juhatuse liikme Mart Pelingu sõnul toimub Pihlaka päikesepargi arendamine kahes etapis. Esimene, väiksem 7,5 MW võimsusega jaam valmib juba selle aasta teises pooles ning suurem, ligi 45 MW võimsusega jaam valmib 2025. aasta suvel.
“Kehra vahetus läheduses asuv Pihlaka maaüksus sai arenduseks valitud, kuna seal oli võimalik ühe sedavõrd suure maa-ala – kokku üle 80 hektari – omandamine. Lisaks oli oluline, et kohe läheduses oli piisavalt vaba liitumisvõimsust Eesti seni ühe suurimate hulka asetuva päikesepargi rajamiseks,” kommenteeris Peling.
Oluline panus kohalikku majandusse ja energiatootmisesse
Pihlaka päikesepargi rajamine toimub 83 hektaril, mis on kaks korda suurem ala kui Tallinna vanalinn. See projekt toob kaasa märkimisväärseid muutusi nii kohalikus majanduses kui ka Eesti taastuvelektri toodangus. KC Energy on võtnud eesmärgiks olla käimasoleva kümnendi lõpuks Baltikumi suurimaid päikeseenergia tootjaid. Aastal 2023 tootis ettevõte 68 000 MWh rohelist elektrit, mis andis olulise panuse Eesti taastuvenergia kogutoodangusse.
“KC Energy meeskonna professionaalsuse tase ja potentsiaal peegeldub EBRD laenuotsusest. Kõnealuse projekti rahastamine on finantsmaailmas tunnustatud kvaliteedimärk, kuna ka meie regioonis tegutsevad kommertspangad lähtuvad oma finantseerimise põhimõtteid välja töötades osaliselt just EBRD suunistest,” lisas Peling.
Positiivne vastuvõtt ja tulevikuväljavaated
Anija valla Arhitekt-planeeringuspetsialist Inga Vainu ütles Anija vallavalitsuse istungil 4. jaanuaril 2022, et eelnõu avaliku väljapaneku perioodil kodulehel 15. detsembrist 29. detsembrini 2021 ei laekunud märkimisväärseid märkusi ega ettepanekuid. „Elanikke läheduses ei ole. Vaid üks-kaks peret sõidab seda teed mööda, mis jääks ehitatava päikesejaama kõrvale,” kinnitas Vainu.
Kuna EBRD on juhtiv institutsionaalne investor Poolas ja Balti riikides, selle toetuse saamine on suurepärane märk KC Energy professionaalsusest ja potentsiaalist. EBRD on seni investeerinud Eestis 952 miljonit eurot ning see projekt lisab nende investeeringute portfelli märkimisväärse panuse.
KC Energy eesmärk on jätkata taastuvenergia projektide arendamist, sealhulgas valmistuda 500 MW jagu nii päikese- kui tuuleparke ning ka salvestuslahendusi. Anija valla kogukond võib olla kindel, et lähitulevikus on oodata positiivseid arenguid taastuvenergia sektoris ning kestlikumat ja keskkonnasõbralikumat tulevikku.
Jääme ootama KC Energy projekti edusamme ja loodame, et Pihlaka päikesepark toob kaasa mitte ainult keskkonnasäästlikke lahendusi, vaid ka kohalike elanike elukvaliteeti parandavaid võimalusi.