Kehra koristuspäeval osales rekordarv osalejaid
Anija valla noortekogu korraldatud Kehra koristuspäeval osales rekordilised 65 inimest, kes leidsid prügi hulgast nii armastuskirja kui ka murettekitaval hulgal e-sigarette ja nende akusid, näidates kasvavat huvi kodukandi puhtana hoidmise vastu.

Anija valla noortekogu korraldas neljapäeval, 22. mail 2025 kogukondliku koristuspäeva Kehras.
Anija valla noortekogust Hendrik Lillsoo sõnas, et osalejaid oli sellel aastal 65. Rõõm on näha, et populaarsus kodukohta puhtana hoida kasvab. Eelmisel aastal oli oselajaid vaid 25. Täname kõiki osalejaid ja koostööpartnereid, kes olid meile abiks.
Mõelge hetkeks, kui palju prügi jätate endast maha igapäevaselt? Kas olete sellele kunagi mõelnud?
Mina ei olnud, kuni osalesin koos oma perega Anija valla noortekogu korraldatud koristuspäeval Kehras. Kõigest kahe tunniga kogusime kaks suurt prügikotitäit maast erinevat prügi – see pani mind tõsiselt mõtlema meie kõigi käitumisharjumuste üle.
Enamik meie korjatud prügist olid kommipaberid ja mitmesugused pakendid. Eriti silmatorkav oli väikeste plastpudelite hulk, millel puudub pandimärk. Need on justkui nähtamatud – piisavalt väikesed, et neid hooletult käest visata, kuid piisavalt vastupidavad, et keskkonnas aastaid püsida.
Foto: Jarko Nõmme
Miks on nii raske viia oma prügi prügikasti? Kehras jalutades loendas meie pere kahe tunni jooksul umbes 40 tühja suitsupakki ja kümmekond poolikut pitsakarpi kohalikust Coopi kauplusest. Mõne sammu kaugusel nende leiukohtadest oli alati olemas prügikast. Suitsetajad, kes te iga päev pakke tühjaks tõmbate – miks on nii raske need prügikasti visata?
Koerapidajate käitumine tekitab samuti küsimusi. On ju tore, et koeraomanikud korjavad oma lemmikute väljaheited kokku, aga milline mõte on visata see kott seejärel esimesse põõsasse?
Üldpilt Kehras oli ilus, tõesti. Aga igasugused nurgatagused, põõsad ja kraavid peidavad endas rohkelt prügi, mida tuul ja loomad laiali kannavad. Kui me kõik muudaksime oma käitumist vaid veidi, poleks vaja selliseid koristuspäevi üldse korraldada.
Positiivsena märkasin, et tänavu osales koristuspäeval palju noori ja lapsi. Ka meie pere lapsed olid esimesed poolteist tundi väga tublid ja nautisid prügi korjamist, enne kui väsimus võitu sai. See annab lootust – kui lapsed kasvavad teadmisega, et prügi ei kuulu loodusesse, võib järgmine põlvkond olla hoopis teistsugune.
|
Foto - Jarko Nõmme |
Anija valla noortekogust Hendrik Lillsoo ütles peale kostistuspäeva, et kõige vahvam leid oli armastuskiri, aga kurvaks tegi vb see, et palju e-sigarette ja nende akusid on ikka looduses.
|
|
Mida teha? Algab kõik meist endist. Kui näete kedagi prügi maha viskamas, julgege sekkuda. Räägime oma lastele ja sõpradele, et prügi koht on prügikastis. Kohalik omavalitsus võiks kaaluda ka rohkemate prügikastide paigaldamist ning võib-olla isegi karistuste karmistamist prügistajatele.
Minu pere jaoks oli koristuspäev silmi avav kogemus. Tahaksin, et iga prügistaja peaks kasvõi korra elus prügi korjama – see muudaks kindlasti suhtumist. Aitäh kõigile, kes osalesid ja aitasid muuta meie kodukanti puhtamaks! Aga veelgi suurem tänu neile, kes prügi maha ei viska ja kannavad hoolt, et meie keskkond oleks puhas ja ilus ka ilma eriliste koristuspäevadeta.
Kui leiad prügi suuremas koguses, siis anna sellest kindlasti teada https://annateada.ee/ kaudu. Aitäh, et hoolid.