Väited päikesepargi elektrisoodustustest osutusid valeks – KC Energy lükkab volikogu esimehe Jaanus Kalevi väite ümber

Anija vallavolikogu esimehe Jaanus Kalevi väited, et kohalikud elanikud saavad päikesepargist odavamat elektrit, ei vasta tõele, selgitab KC Energy tegevjuht Mihkel Loorits.

Harjumaal Pihlaka külas tööd alustanud 53-megavatine päikesepark – üks Eesti võimsamaid – on tekitanud segadust kohalike elanike seas pärast Anija vallavolikogu esimehe Jaanus Kalevi avalikke väiteid.

Anijauudised.ee juurde on pöördunud mitmed kohalikud elanikud küsimustega, kas tõesti saab volikogu esimehe väitel päikesepargist odavamalt elektrit ja kuidas seda saab. Selguse saamiseks uurisime KC Energy tegevjuhilt Mihkel Looritsalt, kas kohalikud elanikud tõepoolest saavad päikesepargist odavamat elektrit.

"Väide ei vasta tõele"

KC Energy tegevjuht Mihkel Loorits oli meie küsimustele vastates kategoriiline: "Väide, et kohalik elanik saaks päikesepargist otse soodsamat elektrit, ei vasta tõele."

Loorits selgitas, et KC Energy müüb Pihlaka päiksepargis toodetud elektrienergia põhivõrku. "Kuna see on arvestatav kogus, siis kindlasti on sellel positiivne efekt kõikidele tarbijatele," ütles ta.

Tegevjuht rõhutas, et päikseenergia tootjaid, sealhulgas suuri päikseparke, on viimasel ajal jõudsalt lisandunud. "Seda kinnitab ka fakt, et soodsate ilmaolude korral on elektrienergia lõpptarbijale väga soodne, kui mitte tasuta."

Tegelikud kasud kogukonnale

Kuigi otsest elektri hinnasoodustust kohalikud elanikud ei saa, tõi Loorits välja mitmeid tegelikke kasusid:

Varustuskindlus: "Kohalike elanike kaudne kasu on kindlasti see, et tänu päiksepargile on tunduvalt paremini kindlustatud kohalike elanike varustuskindlus, kuna investeerisime üle poole miljoni euro infrastruktuuri."

Teede parandamine: KC Energy on kohaliku omavalitsusega kokku leppinud, et panustab valla teede parandusse, sealhulgas ka nendesse, mis ei olnud päiksepargi arendusega vahetult seotud.

Muljetavaldavad numbrid

35 miljoni euro investeeringu eest valminud Pihlaka päikesepark on rajatud ligi 90 hektari suurusele alale. Elektrit toodavad ligi 95 000 paneeli. Investeeringust kattis 22 miljonit eurot Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) laen.

Päikesepargi avamisel ütles volikogu esimees Jaanus Kalev: "Tänan meie inimesi, et nad on ratsionaalselt mõelnud, asjad põhjalikult läbi arutanud ning lubanud muuta selle turbase, vesise ja rohelise maa roheliseks energiaks."

Anijauudised.ee küsimus: Kas teilt on küsitud arvamust päikesepargi ehitamise plaanidest, nagu volikogu esimehe sõnad annavad mõista?

Volikogu esimees muudab seisukohta

Pärast KC Energy selgitusi küsis Anijauudised.ee volikogu esimehelt Jaanus Kalevilt kommentaari. Vastuseks saatis ta täiendava sõnumi, kus muudab oma varasemat seisukohta:

"Selliseid asju ei korralda omavalitsus. On olemas võimalus, et selliseid tehinguid tehakse.

Päikesepargi omanikuga peaks kohalik ettevõtja kokku leppima mis mahus energiat soovitakse ja kuidas ühendused luuakse.

Lepingud ja tehnilised tingimused on iga juhtumi puhul ilmselt erinevad.

Eeltoodust tulenevalt peaks ühenduse soovija kontakteeruma päikesepargi omanikuga ja asjad läbi rääkima."

Selles uues sõnumis tunnistab Kalev, et omavalitsus selliseid tehinguid ei korralda, kuid jätab samas uksed lahti võimalusele, et individuaalseid lepinguid võiks sõlmida.

Vaata päikesepargi avamisest lugu siit: https://anijauudised.ee/kehra-kulje-all-alustas-toeoed-eesti-uks-voimsamaid-paeikeseparke