Jõulupuu hooldamise juhend

Jõulupuu õigeks hooldamiseks on olulised järgmised sammud

Jõulupuu hooldamise juhend
Foto Kehra kuusemüügi platsilt ostetud kliendi puu

Jõulupuu toomine koju on üks kaunemaid jõulutraditsioane, mis täidab meie kodud imelise kuuselõhna ja piduliku meeleoluga. Ometi nõuab selle kauni traditsiooni säilitamine teadlikku lähenemist ja hoolikat hooldust, et puu püsiks värske ja kaunis kogu pühadeperioodi vältel.

Peale jõulupuu ostmist on oluline on meeles pidada, et puu ei tohiks hoiustada lageda taeva all, kus vihm ja lörts võivad okstel jäätuda. Selle asemel tasub leida jahe varjualune, olgu selleks siis garaaž, kelder või kuur. See ettevaatusabinõu aitab vältida hilisemaid probleeme ja tagab puu parema säilimise.

Üks kriitilisemaid aspekte jõulupuu hoolduses on temperatuurimuutustega kohanemine. Järsk üleminek külmast sooja võib puule põhjustada šokki, mis väljendub okaste varisemises. Seepärast on tark järgida kolmeastmelist üleminekut: esmalt jahe ruum nagu garaaž või kelder, seejärel jahedam esik ning alles siis soe tuba. Kui muud võimalused puuduvad, võib kasutada ka vannituba, kus puu saab aeglaselt üles sulada, tüvi vees ja võra aeg-ajalt jaheda dušiveega niisutatud.

Veevarustus on jõulupuu säilimise võtmeküsimus. Enne vette asetamist tuleb teha tüve otsast vähemalt 2-sentimeetrine värske lõige, mis avab veesooned ja võimaldab puul vett imeda. Siinkohal on oluline vältida levinud viga – tüve alumise otsa koorimist. Kuigi võib tunduda, et see aitab puul paremini vett imeda, võib see tegelikult puule hoopis kahju teha. Selle asemel võib tüvesse puurida väikeseid auke iga paari sentimeetri järel.

Kastmisel tuleks kasutada sooja, mitte külma vett, ning veele võib lisada lõikelillede säilitusvahendeid. Need aitavad hoida vett selgena ja takistavad selle roiskumist. Esimestel päevadel on puu eriti janune – suurem kuusk võib esimese päevaga juua kuni kolm liitrit vett! Hiljem vajadus väheneb, kuid igapäevane veetaseme kontrollimine ja vajadusel toasooja vee lisamine jääb endiselt oluliseks.

Puu asukoha valikul tasub eelistada jahedamat ruumiosa, vältides otsest kokkupuudet radiaatorite ja põrandaküttega. Kui kodus on põrandaküte või tugev keskküte, tasub kaaluda alternatiivina nulu soetamist, kuna see talub paremini sooja ja kuiva õhku. Puu värskena püsimisele aitab kaasa ka regulaarne veega piserdamine, kuigi seejuures tuleb kindlasti meeles pidada elektriküünalde eelnev väljalülitamine.

Nende põhimõtete järgimine aitab säilitada jõulumeeleolu meie kodudes võimalikult kaua. Õigesti hooldatud jõulupuu püsib värske ja kaunis vähemalt kolmekuningapäevani, täites meie kodud mitte ainult oma füüsilise kohaloluga, vaid ka ehtsa jõulutundega.