JAAK UIBU: Austatud Eesti avalikkus, Riigikogu, Vabariigi President ja Vabariigi Valitsus

Möödunud on 155 aastat esimesest Laulupeost ja 25 aastat Eesti Elujõu I kongressist. Laulupeo korraldajate J. V. Jannseni ja A. H. Willigerode algatus Tartu Maarja kirikus kui kõrgemärgiline sündmus aitas   K. J. Petersoni ettekuulutusel  „selle maa keelel laulutuules kõrgele tõusta“. Sündis ja tõusis kõrgele maarahva, eestlaste eneseteadvus; pool sajandit hiljem jõudis Eesti rahvas maailmakaardile  oma riigiga.

JAAK UIBU: Austatud Eesti avalikkus, Riigikogu, Vabariigi President ja Vabariigi Valitsus
Jaak Uibu Foto: Vikipeedia

25 aastat tagasi toimunud Eesti Elujõu kongressi aluseks oli Oskar Looritsa teos “Eestluse elujõud“ ja Robert Kreemi  „Eestluse elujõu manifest“. Tol kongressil tajuti ja teadvustati negatiivseid rahvastikuprotsesse – eestlaste arv omal maal oli languses, sündimus madal. Kongressi pöördumises kutsuti eestlasi väärtustama laste kasvatamist, teostama kõigepealt ennast omaenda lastes. Eluvõimeline perekond on eestluse tähtsaim kandja. Paremini tuleb mõista naise tööd, vaeva, kannatusi, ilmajäämisi, sest  lasteta Eesti on kui hääletu kevad.

 

Nüüd, 25 aastat hiljem, peame rõhutama, et abielule ja perekonnale on vaja anda tagasi neile riigi põhiseadusega määratud seisus, reaalselt kehtestada perede ja kodude  kaitse laste kasvamiseks.  Seda sätestab  Eesti Vabariigi põhiseaduse paragrahv 27:  “Perekond rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alusena on riigi kaitse all.” Au sisse tuleb tõsta suurpered, taastada põlvkonnalt põlvkonnale antava teadmiste, oskuste ja kogemuste ühtsus.

 

Meie ette on seatud ohumärgina viljatuse ja hääbumise  perspektiiv. Me peame saama üle rahvastikukriisist oma maal panustades rahva elujõu kasvule. Eesti tulevikuvankril on neli ratast: töö, perekond/kodu, vaimsus ja loodus. Nende ühtsuses oleme  siiani hoitud. Kui puruneb üks ratas, kannatab riigi areng. Meie rahva ja riigi kestmise võti on lastesuutliku põlvkonna käes – kas nad tahavad ja suudavad tuua ilmale lapsi ja kasvatada nad eestlasteks.

 

Noort võimekat põlvkonda peame meie kõik üheskoos toetama nii meie kultuuri- ja põhiväärtuste edasiandmisel kui ka materiaalselt, igale lapsele tuleb tagada eesti kultuuri keskne haridus. Tänulikult on vaja jätkata metseen Aino Järvesoo tööd  eestluse edasikandjana – sündimuse kaudu. Me oleme olemas vaid tänu esivanemate tööle, vaevale ja armastusele. Rail Baltic, rohepööre ja fosforiidi kaevandamine ei tohi matta meid  endi alla.

 

Meie oleme põline rahvas ja tahame omal maal püsima jääda! Selleks on vajalik, et:

-    Riigikogu oma seadusandlikus tegevuses ja eriti mõjuanalüüsides lähtuks alati Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulis väljatoodud esmaülesandest „ … tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimine läbi aegade“.

    Eesti Rahvusringhääling lähtuks Eesti Vabariigi põhiseadusest, toetaks ühiskonnas positiivsete hoiakute kujunemist elujõuliste lasterikaste perede suhtes.

  Eesti haridussüsteem töötaks Eesti Vabariigi põhiseaduse alusel, kujundades õppekavad  selliselt, et neis oleks  eestluse elujõudu, peret ja lapsi  väärtustav hoiak.

-    Eesti rahvuse säilimise tagamine põhiseadusliku ülesandena on vahetult ka Eesti peaministri kohustus, mida on senini eiratud. Seepärast oleks vajalik   moodustada Riigikantseleis erakondadeülene  rahvastikutaaste institutsioon. Selle ülesanne on hinnata Riigikogu, valitsussüsteemi, teadlaskonna ja kodanike ettepanekuid sündimuse suurendamiseks ja valitsusettekannete koostamine.  Institutsiooni koosseisus soovitame kasutada kodanikuühendusi  ja Eesti Elujõu II kongressist osavõtjaid.  Rahvastikukriisi lahendamisel  tuleb rakendada meetmeid mitte vähemas ohutundes ja mahus kui julgeolekukriisi korral. Siis me ehk ei korda liivlaste saatust.

 

Me usume, et Eesti rahval koos  on tahet ja jõudu rahvusliku eksistentsi jätkamiseks ja segaste aegade  kiuste püsida riigirahvana  omal maal.

 

Eesti Elujõu II kongressist osavõtjad  Tartus Maarja kirikus,  2024. aastal.