1. jaanuarist saab kadunud sõidukeid lihtsamini registrist kustutada

1. jaanuarist jõustub seadusemuudatus, mis lihtsustab kadunud või hävinenud sõidukite registrist kustutamist. Eestis on liiklusregistris umbes 220 000 peatatud kandega sõiduautot ja väikekaubikut, millest paljude puhul pole teada, kas need sõidukid enam eksisteerivad. „Aasta algusest jõustuv seadus võimaldab lihtsamini kustutada registrist sõidukeid, mis on hävinenud või mille asukohta omanikud ei tea. Kui praegu tuleb sõiduautode […]

1. jaanuarist saab kadunud sõidukeid lihtsamini registrist kustutada

1. jaanuarist jõustub seadusemuudatus, mis lihtsustab kadunud või hävinenud sõidukite registrist kustutamist.

Eestis on liiklusregistris umbes 220 000 peatatud kandega sõiduautot ja väikekaubikut, millest paljude puhul pole teada, kas need sõidukid enam eksisteerivad. „Aasta algusest jõustuv seadus võimaldab lihtsamini kustutada registrist sõidukeid, mis on hävinenud või mille asukohta omanikud ei tea. Kui praegu tuleb sõiduautode ja kaubikute registrist kustutamiseks esitada lammutustõend, siis uuest aastast pole see kadunud või hävinenud sõidukite puhul enam vajalik,“ selgitas taristuminister Vladimir Svet

2025. aastal on kadunud või hävinenud sõidukite ilma lammutustõendita registrist kustutamine tasuta, edaspidi on kustutamine tasuline. „Tasub tegutseda aegsasti, sest lisaks riigilõivu suurenemisele tuleb alates 2027. aastast tasuda kõikide peatatud registrikandega sõidukite eest mootorsõidukimaksu,” lisas minister. 

Omanikul on alles oleva sõiduki registrist kustutamine alati tasuta. Selleks tuleb sõiduk viia ametlikku lammutusse, kus väljastatakse nõuetekohane lammutustõend. Lammutustõendi alusel sõiduki registrist kustutamine on ja jääb lõivuvabaks ka edaspidi.

Homsest jõustuv seadus aitab korrastada ka liiklusregistrit – edaspidi peatatud kandega sõidukeid enam registrisse ei lisandu. Praegu peatatakse sõiduki registrikanne automaatselt, kui tehnoülevaatuse ja liikluskindlustuse kehtivusest on möödas rohkem kui kaks aastat. Tulevikus kanne automaatselt ei peatu – kui omanik ei kasuta sõidukit, peab ta otsustama, kas müüa see, anda üle keskkonnaluba omavale jäätmekäitlejale või kustutada ajutiselt registrist. 

Seadusega muudetakse ka romusõidukite äraandmine inimese jaoks lihtsaks ja selgeks. Muudatusega saavad inimesed seaduslikult ära anda autosid, mis on registrist kustutatud ja nende kinnistul, aga ei ole nende nimel. Lisaks tuuakse selgelt välja, et jäätmekäitlejal on kohustus võtta vastu ka osaliselt lammutatud sõidukeid. 

Romusõidukeid saab mugavalt ära anda ka järgmise aasta 12. maist kuni 16. juunini taas toimuva kampaania raames, mil sõidukite valdajad ja omanikud saavad tellida jäätmekäitleja romusõidukile järgi. Kampaania ajal jäätmekäitlejad romusõidukite vastuvõtmise eest ei maksa, küll aga on tasuta jäätmekäitleja pakutav transporditeenus.  Korduma kippuvad küsimused on leitavad Kliimaministeeriumi veebilehelt.