Viis asja, millega eaka kodust tuleõnnetust ära hoida
Viis asja, millega eaka kodus tuleõnnetust ära hoida
Aasta algusest kuni eilseni (12.12.2024) on päästjad Anija vallas käinud 35-l sündmusel, kus on abistatud kannatanuid, kes on vähemalt 60 aastat vanad. Neist 21 on seotud kannatanu kukkumise ja/või tervisliku seisundi halvenemisega nii koduses keskkonnas ja väljaspool. Tulekahjudes eakaid inimesi sel aastal Anija vallas viga pole saanud.
Viis asja, millega eaka kodus tuleõnnetust ära hoida
Tuuli Taavet, päästeameti ennetustöö osakonna ekspert
Päästeameti statistika räägib, et eakad kipuvad sattuma tihti õnnetustesse. Seetõttu tuleb hästi läbi mõelda, kuidas eaka inimese kodust keskkonda ohutumaks muuta. Selleks on viis erinevat võimalust.
Kõige haavatavamad on (liikumis)puudega või krooniliste haigustega ning üksi elavad eakad. Alates 2015. aastast on tulekahjudes hukkunud veidi üle 400 inimese ning ligi pooled neist (43%) olid eakad. Eakate tules hukkumise suurimad põhjused on lahtise tule ja küttesüsteemide hooletu kasutamine, alkoholijoobes suitsetamine, toidu valmistamine ning seda sageli tervislike probleemide ja sotsiaalmajanduslike murede taustal.
Mis võiks olla abiks?
Nutikas andur – suitsu või vingugaasi tuvastava anduri teeb nutikaks see, et annab häirest teada ka lähedasele või turvafirmale. Mõni nutikas andur on suuteline käivitama ka evakuatsioonivalguse, mis on oluline suitsusest ruumist kiiresti välja saamiseks.
Pliidivalvur on kasulik abivahend kui söögitegemisel kipub toit pliidile liiga kauaks jääma. Elektripliidi kohale paigaldatakse andur, mis märkab, kui elektripliit või -ahi jääb kogemata liiga kauaks sisse ning lülitab selle automaatselt välja. Oluline on võtta spetsialisti hinnang, kas seda on võimalik paigaldada, sest pliidivalvuri peab paigaldama kvalifitseeritud elektrik.
Kuulmislangusega inimeste häiresüsteem annab ohtudest märku kuulmisvaeguse või -puudega inimesele. See muudab signaali vibratsiooniks, valguseks või võimendab heli veelgi.
Liikumisandur, koduvalvur, häirenupp, videovalve või muu taoline süsteem eaka lähedase kodus, mis kõik saavad olla abiks tuvastamaks seda, kui eaka inimesega on midagi juhtunud - näiteks kui ta on kukkunud või muidu olukorras, kus ta ei saa endale ise abi kutsuda. Oluline on, et inimene pikalt üksinda abitusse olukorda ei jääks.
Kaanega metallist ämber on küttekoldest välja võetud tuha paigutamiseks täiesti elementaarne. Alles hiljuti pani üks Põhja-Tallinna elanik kuuma tuha ja söed hoopis kilekotti ning kortermaja koridori kappi. Tulemuseks õnneks vaid suitsu täis trepikoda, aga võinuks minna ka halvemini. Kahjuks tuleb peaaegu igal aastal ette juhtumeid, kus tuha hooletu käitlemise tõttu on mõni inimene oma elu jätnud.
Kui tunnete muret oma eaka lähedase koduse tuleohutuse pärast, siis võib tellida päästjatelt tasuta kodunõustamise päästeameti ohutusportaalist või helistades riigiinfo telefonil 1247.
Mõnikord ei ole eakatel inimestel lähedasi, kes neil silma peal hoiaksid, aga samas ei saa enam päris iseseisvalt hakkama ja vajavad sotsiaalhoolekannet. Sellisel juhul tuleks kindlasti kohalikku omavalitsust abivajajast teavitada – meil kõigil on seadusest tulenev kohustus abivajavast inimesest teada anda.