Kehras Turu tänava korteris plahvatas gaasiballoon, kaks kannatanut
Kehra linnas Turu tänava korteris on lõhkenud kodune gaasiballoon. Sündmusele reageerinud Kehra päästjad nägid, et plahvatus oli eest rebinud korteri aknad ja raami.
- detsembril kell 22.16 teavitati häirekeskust, et Anija vallas Kehra linnas Turu tänava korteris on lõhkenud kodune gaasiballoon. Sündmusele reageerinud Kehra päästjad nägid, et plahvatus oli eest rebinud korteri aknad ja raami. Korteris viibinud kaks inimest viidi kiirabiga haiglasse. Plahvatuse tagajärjel tulekahju ei tekkinud. Kehra päästjad mõõtsid korteris gaasitaset ning katsid aknaava. Suure tõenäosusega süttis toidu valmistamisel pliidi ja vooliku vahelt välja lekkinud gaas. Ühenduskoht ning ka pliit olid väga vanad ning amortiseerunud.
Gaasiseadmete ja -paigaldiste ohutust ja gaasitööde tegemist reguleerib Eestis Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA). Gaasitöid (projekteerimine, ehitamine, paigaldamine, demonteerimine, remontimine jms) ei tohi mingil juhul teha ise. Neid võib teha üksnes eripädevusega isik, kellel on majandustegevuse registris vastav registreering. TTJA ütleb, et gaasimääruse kohaselt tuleb kodutarbija gaasiseadmeid ja –paigaldisi (gaasiveesoojendi, gaasipliit, gaasikatel) lasta spetsialistil kontrollida iga nelja aasta tagant, täpsema info selle kohta leiab iga konkreetse seadme kasutus- ja hooldusjuhendist.
Mõned levinud ohunäitajad, mille ilmnemisel tuleb viivitamatult tellida gaasitöö:
- Gaasiseadmed, torustikud ja nende ühenduskohad lekivad
- Gaasiseadmed on hooldamata
- Suitsulõõrid on ummistunud
- Mitteküllaldane tõmme ja/või ventilatsioon gaasiseadme kasutamisel, gaasiseadme kasutamine liiga väikeses ruumis;
- Ruumis on gaasile iseloomulik lõhn
- Torustik on vigastatud või korrodeerunud
- Torustikus on kasutatud gaasile ebasobilikke materjale
Mis puudutab gaasilekke avastamist ja kuidas sellises olukorras käituda, siis päästeamet annab omapoolsed käitumisjuhised:
- võimalusel sulgeda gaasi juurdevool
- tuulutada ruume akende ja uste avamisega
- mitte kasutada ruumis lahtist tuld ega elektrit
- eemalduda ohtlikust piirkonnast
- informeerida ohust teisi inimesi ja häirekeskust
- võimalusel lülitada ohtlikust piirkonnast välja elekter
Rohkem infot gaasiseadmetest leiab aadressilt https://ttja.ee/gaasiohutuse-
Majapidamisgaaside ohust ja ohutusest https://kodutuleohutuks.ee/