Päästjad kustutavad Harjumaal kulupõlenguid - tuleta meelde tuleohutusreegleid!
Päästjad on möödunud pühapäevast alates käinud kulupõlenguid Harjumaal kustutamas juba viiel korral. Sellega seoses tuletame meelde, et kulupõletamine ja kuivanud looduse süütamine on seadusega keelatud ning tuleohtlik tegevus
Päästjad on möödunud pühapäevast alates käinud kulupõlenguid Harjumaal kustutamas juba viiel korral. Sellega seoses tuletame meelde, et kulupõletamine ja kuivanud looduse süütamine on seadusega keelatud ning tuleohtlik tegevus. Iga lõkkepõletaja peab tagama, et tuli loodusesse või hoonetele ei leviks. Selleks tuleb teha lõke hoonetest eemale, arvestada tuule suuna ja tugevusega, puhastada lõkkeaseme ümbrus kuivast taimestikust ja piirata see võimalusel kivide või mullaga. Lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit. Mööblit, immutatud või värvitud puitu, rehve, kaableid, plastikut, riideid ja ehitusjäätmeid ei tohi lõkkesse visata, kuna nende põletamise korral on tegemist otsese looduse ja inimeste mürgitamisega.
Kevade alguses sellised väljakutsed sagenevad, sest inimesed alustavad oma aedades koristustöödega. Inimene, kes mõtleb oma aias koristustööde käigus kogunenud lehti ja oksi põletada, peaks end esmalt kurssi viima kohalikus omavalitsuses kehtivate õigusaktidega – näiteks tiheasustusalal võib olla lõkke tegemine keelatud või siis on määratud, mida lõkkes põletada tohib. Üldiselt on lehtede ja oksade põletamine lubatud, kui tagatud on tuleohutusnõuded. Lõkkel peab olema järelevalve ning kustutusvahendid peavad olema käepärast, näiteks pulberkustuti või ämber vett.
Selleks, et lõkkest ei areneks tuleõnnetus, tuleb meeles pidada ja järgida ohutusreegleid:
- Lõkkeaseme ümbrus tuleb hoida puhas süttivast materjalist, et lahtine leek, kõrge temperatuur või sädemed seda ei süütaks.
- Tule tegemisel tuleb jälgida tuule suunda ja kiirust. Kui on oht, et tuul võib sädemed lõkkest kaugemale lennutada, tuleb lõkketegu jätta teiseks korraks.
- Lahtist tuld ei tohi jätta järelevalveta isegi mitte hetkeks. Sel lastakse lõpuni põleda, kustutatakse veega või summutatakse näiteks liivaga.
- Metsas võib lõket teha ainult selleks ettenähtud tähistatud kohas või omaniku loal.
- Oluline on jälgida, et lõkkest ei saaks alguse kulupõleng.
- Igasugune kulupõletamine on ohtlik ja kõikjal Eestis keelatud.